Drukuj
Nadrzędna kategoria: Aktualnosci
Odsłony: 12426

 DEKALOG TURYSTY GÓRSKIEGO

  1. Zanim wyruszysz w góry zastanów się, czy posiadasz dostateczne doświadczenie. Przed wyjściem poddaj ocenie stan zdrowia i siły swoje i współtowarzyszy, a w szczególności dzieci.
  2. Przygotuj wcześniej dokładny plan wycieczki; najlepiej udają się improwizacje zaplanowane. Poczytaj przewodniki, mapy, skorzystaj z usług informacji turystycznej, wskazówek przewodników górskich, gospodarzy schronisk, tubylców.
  3. W górach szybko i często zmieniają się warunki atmosferyczne, niezbędna jest odzież chroniąca przed złą pogodą i zimnem oraz mocne, wysokie buty na profilowanej podeszwie.
  4. Wychodząc na wycieczkę pozostaw w domu, schronisku czy u znajomych wiadomość celu i trasie wycieczki oraz godzinie powrotu. W ten sposób zabezpieczysz sobie szybką pomoc w razie wypadku.
  5. Szybkość poruszania się dostosuj do możliwości najmniej sprawnego uczestnika wycieczki. "Pożeranie kilometrów" prowadzi niechybnie do wyczerpania, a poza tym ogranicza możliwość podziwiania uroków górskiego krajobrazu.
  6. Uważaj na każdy krok- upadki zdarzają się także w łatwym terenie. Szczególniej natomiast ostrożności wymagają trudniejsze partie trasy i strome, mokre i zaśnieżone stoki, płaty starego śniegu. Nie zbaczaj ze znakowanego szlaku- jest on zwykle poprowadzony optymalnie zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wysiłku na pokonanie trasy.
  7. Nie strącaj kamieni, gdyż narażasz innych turystów na poważne niebezpieczeństwo. Miejsca zagrożone przez spadające kamienie przechodź szybko i uważnie.
  8. Decyzja zawrócenia z drogi to nie hańba, lecz głos rozsądku. Nie wstydź się zawrócenia gdy załamie się pogoda, nadejdzie mgła lub gdy trasa okaże się zbyt trudna.
  9. Szanuj przyrodę. Nie hałasuj, jest to niebezpieczne. Dbaj o czystość i porządek w górach; usuwając śmieci robisz miejsce dla kultury.
  10. A jeżeli mimo ostrożności zdarzy się wypadek- przede wszystkim zachowaj spokój. Poszkodowanego ułóż w bezpiecznej pozycji, w widocznym miejscu i pod opieką. Przyjętymi w górach sygnałami wezwij pomoc GOPR.